19 Ağustos 2013 Pazartesi

HABERTÜRK: Türk Kadınları Konseyi Ankara Şube Başkanı Zeren ÜNAL, "İtibarlı erkekler de var"

Kadınlar yasalarla korunarak erkekler itibarsızlaştırılıyor mu?
Bursa Adliyesi Hâkimi Önder Kanyılmaz’ın kadınların yasalarla korunduğunu iddia etmesi, tartışma yarattı…

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:57:06 Güncelleme: 10:01:58
Zeynep YILDIRIM-Uğur USLUBAŞ / AHT
Bursa Adliyesi’nde görevli Hâkim Önder Kanyılmaz, “Erkeğin İtibarsızlaştırılması Feminist Düzen” adlı kitabında, kadınların yasalarla korunduğunu, erkeklerin itibarsızlaştırıldığını iddia etti. Kanyılmaz, yasalarda kadın lehine yapılan düzenlemelerle erkeklerin evlenmekten korkar duruma geldiğini öne sürdü. Biz de, Kanyılmaz’ın kitabından yola çıkarak uzmanlara sorduk: “Yasalar, erkeklerin itibarsızlaştırılmasına mı neden oluyor, kadınları koruyor mu?”
‘Velayeti alamayan babanın çaresizliğini kitapta anlattım’
Habertürk’ün haberiyle ilgili gazetecilere açıklama yapmayan Kanyılmaz, internet sitesinde kitabıyla ilgili görüşlerine devam etti. Kanyılmaz şunları söyledi: “Erkek annelerinin, son yıllarda gelinleri tarafından yok sayılmaya başlandığını düşündüklerini biliyorum. Eşlerine ve çocuklarına karşı itibarsızlaşan oğullarından anneler umudunu kesmek üzere.
Anne-babalar, kız evlat sahibi olmayı istemekte. Çocuklarının velayetini alamamış bir babanın ne kadar yalnız ve çaresiz olduğunu, boşanmaların gerçekte kaybedeninin erkekler olduğunu kitabımda anlatmaya çalıştım.”
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) İstanbul Şube Başkanı Çiğdem AYDIN: ‘Kadına şiddeti önlemek için yasalar tam uygulanmıyor’
Bu düşünceye katılmak mümkün değil. Kadınlara tecavüzden, tacizden yargılananlar iyi halden yararlanıp serbest bırakılıyor. Öyleyse nasıl yasa kadınları koruyor? Erkek itibarsızlaştırılmıyor, aksine kadına yönelik şiddeti önlemek için mevcut yasalar uygulanmıyor. Denetimli serbestlik yasası uygulanmadığı için hapse atılan insanlar bile serbest bırakıldı. Bu fırsatla yargılamalar önleniyor.
Hâkim de kitabıyla kendisini ele vermiş. İşte bu tarz hâkimler yüzünden cezalara indirim uygulanıyor. Doğrudan doğruya korunmasına izin verilmiyor, önlenemediği noktadan sonra koruma yapılıyor.
Avukat Liana GÜNBERK:
‘Kadınlara ayrıcalık yok’
Son yıllarda iktibas ettiğimiz yasalarla kadın-erkek kavramı yerini “eşler” ibaresine bıraktığı için toplumumuzda maalesef erkekler bu durumu itibarsızlaştırılma olarak yorumluyor. Yasalar kadınlara ayrıcalık tanımamakta, cinsiyet ayrımından uzaklaşıp eşler ibaresini benimsemektedir.
Eskiden kadının ekonomik özgürlüğü olmadığından “eşler arasında paylaşımı” esas alan kanunlar erkeklerin korkulu rüyası haline gelmişti. Kanun maddelerinde kadına üstünlük tanınmamaktadır. Yürürlükteki yasaların kadınlara üstünlük verdiğini söylemek hukuken mümkün değil.
Türk Kadınlar Konseyi
Ankara Şube Başkanı
ZEREN ÜNAL
Türk Kadınları Konseyi (TKK) Ankara Şube Başkanı Zeren ÜNAL:
‘İtibarlı erkekler de var’
Erkek itibarsızlaştırılıyor diye bir şey düşünmüyorum. Yasalar aciz olan kadınların korunmasıyla ilgili. Zor durumda olan kadınların korunması gerekiyor. Bu konuda çeşitli dernekler ve barolar çalışıyor. Birçok kadın aciz durumda ve bunu söyleyemiyor. Hepsi suçlu olarak kabul edildiği için çekiniyor. Korunması gereken hakikaten kadınlardır. Maddi imkânları da olmadığı için korunmak zorundalar. Kadın korunurken erkek itibarsızlaşmaz. 
Bu konuda çalışan itibarlı erkekler de var.
Avukat M. Çağrı SONGÜÇ:
‘Pozitif ayrımcılık olmalı’
Yasalar erkek egemen toplumlarda kadınlarımızın özgürleşmesine aracılık eder. Kadını koruyan düzenlemelerin kadınlarımız tarafından art niyetli kullanılması ihtimalini bir kenara bırakmak gerekir. Kadınlar tabii ki yasalarla korunuyor ve kendilerine pozitif ayrımcılık uygulanıyor çünkü buna ihtiyaç var. Devlet anayasal olarak kadını korumakla yükümlü.
Bu yükümlülüğünü yerine getirmesine rağmen de ciddi hak ihlalleri mevcut. Güçsüz kadınların yasalarla korunmasını engellemek daha çok kadın cinayetlerine, daha çok tecavüz vakalarına neden olur. Adalet eşit olmayanları eşit konuma getirmeyi gerektirir.
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kamil YILDIRIM:
‘Ayrımcılık Batı’da da görülüyor’
Hakimlerin tarafsız olduğu bir ortamda yapılan yargılamalarda bazı yasal düzenlemeler erkekten yana gözüküyor olsa da sonuçta bağımsız ve tarafsız mahkemelerin hakkaniyete ve adalete uygun kararlar verebileceği unutulmamalıdır. Salt birkaç düzenlemenin ön planda tutularak erkeğin itibarsızlaştırıldığını söylemek sosyolojik gerçekler karşısında zordur. Kişiler, yasa önünde eşittir. Kadınlar bakımından pozitif ayrımcılık Batı ülkelerinde de görülmektedir. Türkiye’de de kadına pozitif ayrımcılık uygulanması mukayeseli hukuka uygundur.
Anahtar Kelimeler: Kadınlar yasalarla korunarak erkekler itibarsızlaştırılıyor mu?Hâkim Önder KanyılmazErkeğin İtibarsızlaştırılması Feminist Düzen
***
YORUM, ELEŞTİRİ VE KATKILAR:
----- Özgün İleti -----
Kimden : tecavuzmagduru@mynet.com
Kime : info@tkkdistanbul.org
Cc : info@tkkdankara.org
Gönderme tarihi : 17 Ağustos 2013 Cumartesi 22:10
Konu : Sayın Zeren ÜNAL Hanıma Hakim Önder Kanyılmaz'ın kadınlarla ilgili yaptığı açıklamalara karşı karşınları savunan sözlerinden dolayı çok teşekür ederim. Asıl itibarsazlaştırılan erekler değil kadınlar. Bunları her açıdan fazlasıyla yaşadım çevremdeki kadınlarla birlikte ve her türlü şiddeti, ayrımcılığı gördüm. Gerçekler önemli, yaşananlar baz alınmalı, söylenenler değil. Kadının adı çıkacağına canı çıksın politikası uygulanıyor. Ne yapsak suç, bir şey yapmasak bile günah keçisi ilan ediliyoruz. Yaşadıklarımızı taşıyamaz durumdayız, bu yüzden de yargılanıyoruz. Doğruyu söyleyince dokuz köyden kovuluyoruz. Kadını ne eşi, ne sistem, ne hukuk, ne toplum, ne tıp hiç kimse ve hiç bir kurum gerçekten korumuyor, kadına kadına şiddeti ise toplumsal baskıların bir sonucu. Maddi imkanlar hiç bir şeyi çözmüyor, keşke bu kadar kolay olsa, eğitimle de olacak iş değil, tamamen toplumsal ve hukuksal, tıbbi bakış açısı ile ilgili bir durum. 
Her şey baştan sonra değişmeli, gerçek reform gerçekten şart.
***
EKLER:
01. Savcılığa Verilen Dilekçe Örneğidir:
      A.O. Y.’nin MAĞDUR ETTİĞİ KIZLARDAN BİRİNE AİT İFADEDİR:

02. ASAYİŞ’E İHBAR EDİLEN LİSTE:
03. ÖZEL NOT'LAR: 
04. BEYLERBEYİSABANCI POLİS KARAKOLUNDA OLANLAR
05. HAYDARPAŞA NUMUNE HASTALIKLARI PSİKİYATRİ SERVİSİ
06. EN ZOR ANIMINZDA HEP TEK BAŞIMIZAYIZ. HERKES YA KAÇAR, YA SUÇLAR! 
07. İST. ÇAPA TIP FAKÜLTESİ
08. HİÇ KİMSENİN UMRUNDA OLMADIĞIMI O KADAR İYİGÖRDÜM Kİ ADIMI KARALAMANIN NE KADAR KOLAY OLDUĞUNU… 
09. ÇAPA ADLİ TIP
10. Erenköy Ruh & Sinir Hastalıkları
11. Erenköy RUH & SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ
12. Kadıköy Adliyesi Savcılığı’na
13. T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ, İl Sağlık Müdürlüğü’ne
      Konu: ............ nolu karara itirazı
Tüm bunların (BİLGİ VE BELGELERİN) değerlendirilerek gereğinin acilen yapılmasını saygılarımla arz ederim

MSG big:0 sender:(null) username:alias

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder